درخواست کنکوری حزب ندای ایرانیان از مجمع تشخیص مصلحت نظام: با لغو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از مصوبه مجلس، گره از کار جوانان بگشایید

درخواست کنکوری حزب ندای ایرانیان از مجمع تشخیص مصلحت نظام: با لغو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از مصوبه مجلس، گره از کار جوانان بگشایید

اختلاف مجلس و شورای نگهبان و سردرگمی و اضطراب دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان، ضرورتی انکارناپذیر برای ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به این موضوع را ایجاب می‌کند. ما از شما تقاضا می‌کنیم که با استفاده از جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام، با لغو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از مصوبه مجلس، گره از کار جوانان کشور بگشایید.

به نام خدا
رئیس و اعضا محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام
با سلام و احترام؛
استحضار دارید هرساله تعداد قابل‌توجهی از جوانان کشور با امید به آینده‌ای روشن، در آزمونی به نام کنکور شرکت می‌کنند؛ اما متأسفانه، کشمکش‌های اخیر بین مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای نگهبان در خصوص نحوه برگزاری این آزمون، موجب سردرگمی و اضطراب شدید در میان داوطلبان، پشت‌کنکوری‌ها و خانواده‌هایشان شده است.
مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور، به دلیل ایرادات کارشناسی و نادیده گرفتن دیدگاه‌های دانش‌آموزان و کارشناسان، با انتقادات گسترده‌ای از سوی جامعه روبرو شده است. این مصوبه نه تنها نتوانست به اهداف خود از جمله کاهش گردش مالی مؤسسات کنکوری و سهمیه‌های کنکور دست یابد، بلکه مشکلاتی لاینحل و ایرادات متعدد ریاضی و آماری را به همراه داشته و تناسبی با زیرساخت‌های موجود در وزارت آموزش و پرورش ندارد. شواهد متعددی از جمله اشکالات اساسی سامانه‌های آموزشی، عدم موفقیت دانش‌آموزان در دریافت کارت امتحانات، شایبه تقلب در امتحانات و لو رفتن سؤالات، نگرانی‌های کارشناسان را تأیید می‌کند.
از همان ابتدای تصویب این طرح، مخالفت‌های جدی از سوی متخصصان و داوطلبان کنکور به گوش می‌رسید. در طول دو سال گذشته، تقریباً هیچ مرجعی اعم از بدنه دولت، مجلس، نهادهای دانشگاهی و پژوهشی، با این مصوبه موافق نبوده و آن را نقد نکرده‌اند. داوطلبان نیز با ثبت شکایت در دیوان عدالت اداری، خواستار ابطال بندهای تبعیض‌آمیز و مغایر با قانون این مصوبه شده‌اند.
حزب ندای ایرانیان به عنوان حزبی با بدنه جوان، با دریافت دلایل متقن از داوطلبان، در دو بیانیه و یک نامه به رئیس‌جمهور فقید سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، خواستار بازگشت این مصوبه به مجلس برای انجام کارشناسی دقیق‌تر شد. ما معتقدیم که این مصوبه، ضد عدالت آموزشی و مطلوب دهک‌های برخوردارتر جامعه است و به شکاف‌های طبقاتی و بی‌عدالتی دامن خواهد زد. بدون ارتقای کیفیت آموزشی در مدارس دولتی و حمایت از دانش‌آموزان مناطق محروم، این طرح تنها به افزایش تبعیض و بی‌عدالتی منجر خواهد شد. هرگونه اصلاح در شیوه سنجش و پذیرش دانش‌آموزان باید با پیوست عدالت همراه باشد.
مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ظاهر به دنبال تحقق مطالبه دیرینه "حذف کنکور" است، اما در واقع، حذف کنکور به بهای تسلط مافیای دیگری بر عرصه وسیع‌تری از آموزش رقم خواهد خورد. نهادینه شدن شکاف طبقاتی، چندین برابر شدن منافع مؤسسات کنکوری و فعال شدن شبکه‌های فروش سؤالات امتحانی، از جمله معایب بارز این مصوبه است.
علاوه بر این، پافشاری شورای عالی انقلاب فرهنگی بر این مصوبه و عدم توجه به دیدگاه‌های مجلس شورای اسلامی، جایگاه نهاد قانون‌گذاری کشور را تضعیف کرده است. ما معتقدیم که در موضوعی به این مهمی که با سرنوشت میلیون‌ها کنکوری و خانواده‌هایشان ارتباط دارد، باید روند کارشناسانه‌تری طی شود.
حزب ندای ایرانیان به نمایندگی از جوانان منتقد این مصوبه، ضمن رساندن صدای اعتراض این جوانان، خواستار لغو مصوبه ضد عدالت شورای عالی انقلاب فرهنگی و تأیید مصوبه مجلس است.
امروز، فرصتی برای شما فراهم شده است تا با حل این معضل، گره کوری را که بر سر راه جوانان این کشور ایجاد شده است، بگشایید.
اختلاف مجلس و شورای نگهبان و سردرگمی و اضطراب دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان، ضرورتی انکارناپذیر برای ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به این موضوع را ایجاب می‌کند.
ما از شما تقاضا می‌کنیم که با استفاده از جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام، با لغو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از مصوبه مجلس، گره از کار جوانان کشور بگشایید.

با احترام
حزب ندای ایرانیان
شنبه 5 خرداد ماه 1403

 

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.