قهرمانی خاص جوانان والیبال ایران در جهان

قهرمانی خاص جوانان والیبال ایران در جهان

بیست‌ودومین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان زیر 21 سال جهان که از 16 تیرماه در شهر منامه کشور بحرین آغاز شده بود، با قهرمانی ایران به پایان رسید. شاگردان غلامرضا مومنی‌مقدم که تا پیش از این مسابقه، هفت برد متوالی به دست آورده بودند، در فینال هم سه بر دو به پیروزی رسیدند تا با اقتدار و هشت برد متوالی قهرمان جهان شوند و جام بیست‌ودوم را بدون شکست به دست آورند.

بیست‌ودومین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان زیر 21 سال جهان که از 16 تیرماه در شهر منامه کشور بحرین آغاز شده بود، با قهرمانی ایران به پایان رسید. شاگردان غلامرضا مومنی‌مقدم که تا پیش از این مسابقه، هفت برد متوالی به دست آورده بودند، در فینال هم سه بر دو به پیروزی رسیدند تا با اقتدار و هشت برد متوالی قهرمان جهان شوند و جام بیست‌ودوم را بدون شکست به دست آورند. ملی‌پوشان جوان کشورمان در ست‌های دوم و سوم با امتیاز مشابه 25 بر 23 مغلوب ایتالیا شدند، اما در ست‌های اول، چهارم و پنجم به ترتیب با امتیازهای 25 بر 20، 25 بر 16 و 15 بر 9 ایتالیا مدافع عنوان قهرمانی جهان را از پیش‌رو برداشتند تا برای دومین بار مدال طلا و ارزشمند این رقابت‌ها را از آن خود کنند. یکی از ویژگی‌های این مسابقه، تقابل تفکرات دو مدیر فنی تیم‌های ملی والیبال جوانان ایران و ایتالیا بود که در یک سو خولیو ولاسکو برای ایتالیا با استفاده از همه تجربیات خود به میدان آمد و در طرف مقابل پیمان اکبری موفق به مهار این مربی سرشناس جهان شد. تیم ملی والیبال جوانان ایران با شکست ایتالیا علاوه بر کسب مقام قهرمانی این دوره از رقابت‌ها، جایگاه چهارم افتخارآفرینان این رقابت‌ها را نیز با سه مدال شامل دو طلا و یک برنز به دست آورد تا ایتالیا به رتبه پنجم سقوط کند. والیبال جوانان ایران امسال چهاردهمین حضور خود در مسابقات قهرمانی مردان زیر 21 سال جهان را تجربه کرد و در مجموع دو مدال طلا (2019 و 2023) و یک برنز (2007) به دست آورده است. تیم ملی والیبال جوانان ایران در سال 1993 برای نخستین‌بار مجوز حضور در رقابت‌های جهانی را به دست آورد که با کسب عنوان پنجمی به کار خود پایان داد. جوانان ایران در سال‌های 2005 در پنجمین حضور خود و 2013 هشتمین حضور خود نیز موفق به کسب عنوان پنجم جهان شدند. سال 2003 مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار شد و تیم ایران موفق به کسب عنوان ششمی شد. در سال 2011 تیم ایران در برزیل نیز موفق به کسب عنوان ششمی شد. تیم ملی والیبال جوانان ایران در مسابقات سال 2009 هفتم‌، رقابت‌های سال 1999 هشتم و سال‌های 1997 و 2021 عنوان نهم رقابت‌های جهانی را به دست آورد. جوانان ایران در سال 2015 و در کشور مکزیک در رتبه دوازدهم قرار گرفتند. در سال 2017 و در جمهوری چک، تیم‌های لهستان، کوبا، روسیه، برزیل و ایران در جایگاه اول تا پنج ایستادند. نکته درخور توجه اینکه تیم ملی والیبال جوانان ایران تنها تیم ایران است که در یک رشته گروهی در آسیا بدون باخت و در جهان با هشت برد متوالی قهرمان شده است.

گلزاده،  ارزشمندترین بازیکن رقابت‌ها

کمیته فنی مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان برترین بازیکنان بیست‌ودومین دوره این رقابت‌ها را معرفی کرد و سه بازیکن ایران با چهار عنوان در جمع بهترین‌های این رقابت‌ها قرار گرفتند. کمیته فنی مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان برترین بازیکنان دوره 22 را معرفی کرد که امیر محمد گلزاده عنوان ارزشمندترین بازیکن را به دست آورد.

فهرست بازیکنان تیم رؤیایی بیست‌و‌دومین دوره به قرار زیر است:

ارزشمندترین بازیکن: امیر محمد گلزاده (ایران)

بهترین مدافعان میانی: لازار بوچکوو (بلغارستان)، فیلیپو بارتولوچی (ایتالیا)

بهترین مهاجمان قدرتی: مبین نصری(ایران)، اورییلی ماتیا (ایتالیا)

بهترین لیبرو: گابریل لارنزانو (ایتالیا)

بهترین پاسور: عرشیا به‌نژاد (ایران)

بهترین قطر پاسور: امیر محمد گلزاده(ایران)

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.