دانشمندان: حدود 600 نوع ماده سمی خطرناک در پلاستیک‌های بازیافتی وجود دارد

دانشمندان: حدود 600 نوع ماده سمی خطرناک در پلاستیک‌های بازیافتی وجود دارد

محققان با بررسی پلاستیک‌های بازیافتی جمع‌آوری‌شده از 13 کشور، تقریباً 600 ترکیب شیمیایی خطرناک در آن‌ها پیدا کردند.

محققان با بررسی پلاستیک‌های بازیافتی جمع‌آوری‌شده از 13 کشور، تقریباً 600 ترکیب شیمیایی خطرناک در آن‌ها پیدا کردند.
هنگامی که دانشمندان توده‌های پلاستیک بازیافتی جمع‌آوری‌شده از 13 کشور را بررسی کردند، صدها ماده شیمیایی سمی مثل آفت‌کش‌ و داروها را در پلاستیک‌ها یافتند. به همین دلیل، دانشمندان پلاستیک‌های بازیافتی را برای اهداف محیط‌زیستی نامناسب و مانعی برای ایجاد یک اقتصاد چرخه‌ای سالم می‌دانند.
براساس مقاله محققان دانشگاه گوتنبرگ، پلاستیک‌های بازیافتی که از 13 کشور مختلف جمع‌آوری شده بود، حاوی صدها ماده خطرناک ازجمله داروها و آفت‌کش‌ها هستند. حدود 600 ترکیب شیمیایی در این پلاستیک‌ها یافت شد. این مواد شیمیایی برای کارگران کارخانه‌های بازیافت، مصرف‌کنندگان و به‌طور کلی برای همه جوامع خطرناک هستند.

گزارش بنیاد سازمان ملل متحد اعلام کرده است که سالانه دو‌سوم از 430 میلیون تن محصولات پلاستیکی تنها پس از یک بار استفاده دور ریخته می‌شوند. این امر منجر به تولید حجم عظیمی از زباله‌های پلاستیکی می‌شود که هم زمین و هم اقیانوس‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
مطالعه روی پلاستیک‌های بازیافتی از 13 کشور

در مطالعه‌ اخیر پلاستیک‌هایی از کارخانه‌های بازیافت از 13 کشور مختلف آفریقا، آمریکای جنوبی، آسیا و اروپای شرقی جمع‌آوری شد. تمامی این پلاستیک‌ها حاوی صدها ماده شیمیایی بسیار سمی بودند. درمجموع 491 ترکیب آلی در پلاستیک‌ها شناسایی و اندازه‌گیری شد. 170 ترکیب دیگر نیز به‌طور آزمایشی بررسی شدند. این ترکیبات از طبقه‌های مختلفی مثل آفت‌کش‌ها، داروها، مواد شیمیایی صنعتی و افزودنی‌های پلاستیکی بودند.

مقررات کمی در مورد مواد شیمیایی در پلاستیک وجود دارد و تجارت بین‌المللی زباله‌های پلاستیکی این موضوع را پیچیده می‌کند. به گفته محققان، مواد شیمیایی برای کارگران کارخانه‌های بازیافتی، مصرف‌کنندگان و همچنین برای تمامی جامعه خطراتی ایجاد می‌کند. فرایند بازیافت قبل‌ از آنکه بتواند به مقابله با بحران آلودگی پلاستیک کمک کند، باید پلاستیک‌ها را از مواد شیمیایی خطرناک پاک کند.

براساس محاسبات محققان، 25 درصد از 130 هزار ماده موجود در پلاستیک‌های بازیافتی سمی هستند. ازاین‌رو، هیچ ماده شیمیایی پلاستیکی را نمی‌توان به‌عنوان ماده‌ای ایمن طبقه‌بندی کرد.

یک راه‌حل کلیدی برای این معضل وجود دارد؛ باید مصرف‌کنندگان را تشویق کرد که از جایگزین‌هایی برای پلاستیک‌های یک‌بارمصرف مانند کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند و میزان زباله‌های پلاستیکی تولیدشده را کاهش دهند.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.