در بیانیه تحلیلی حزب ندای ایرانیان هم‌زمان با آغاز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد: دعوت از چهره‌های شایسته اصلاح‌طلب و میانه‌رو همراه با توصیه‌هایی به شورای نگهبان

در بیانیه تحلیلی حزب ندای ایرانیان هم‌زمان با آغاز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد: دعوت از چهره‌های شایسته اصلاح‌طلب و میانه‌رو همراه با توصیه‌هایی به شورای نگهبان

ما معتقدیم دیگر فرصت آزمون و خطا وجود ندارد و با همه توان نباید اجازه داد سکان اداره کشور در اختیار افراد و جریان‌هایی قرار گیرد که با ایده‌های تخیلی و توهمات هزینه زا، کشور را در معرض مسائلی غیرقابل جبران قرار می‌دهند.

به نام خدا
دست تقدیر چنین رقم خورد که پس از اتفاق تلخ و دردناک سقوط بالگرد رئیس‌جمهور فقید و همراهانش، هشتم تیرماه شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری باشیم. ایرانمان روزهای خوبی را سپری نمی‌کند. مدیریت ناکارآمد، غیر مدبرانه و حکمرانی ضعیف دولت سیزدهم، کشور را در وضعیت خطیری قرار داده و بسیاری از نخبگان، دانشگاهیان، متخصصان و جوانان شایسته را ناامید و سرخورده کرده است.
در دولتی که با شعار به سامان کردن اقتصاد و معیشت مردم سرکار آمده بود، شاهد کوچک‌تر شدن سفره‌های مردم بودیم و جای تأسف دارد که دسترسی به اقلام اساسی برای اغلب شهروندان شریف و نجیب ایرانی، هرماه سخت‌تر شد. درعین‌حال دولتی که قول داده بود بورس را از بحران نجات دهد و نوسانات قیمت دلار و ارز را کنترل کند و سالانه یک میلیون شغل و مسکن بسازد و گشت ارشاد مدیران را جایگزین گشتِ مزاحمت بانوان کند، در عمل تا اینجا موفق به تحقق اکثر شعارها نشد؛ البته منکر تلاش‌ها برای بهبود اوضاع اقتصادی در حوزه‌های اقتصادی و بین‌المللی نیز نیستیم.
به باور ما وضعیت امروز ایران، نتیجه انتخابات غیررقابتی سیزدهم و حذف دلسوزان کارنامه‌دار از عرصه انتخابات بود.
جای بسی تأسف دارد علی‌رغم چنین کارنامه‌ای، رسانه‌های رسمی و حلقه حامیان دولت سیزدهم تلاش می‌کنند عملکردی درخشان از دولت بسازند. حال‌آنکه به اذعان و تائید عموم کارشناسان، کارنامه دولت سیزدهم علی‌رغم همه زحمات و تلاش‌ها و فروتنی شخص رئیس‌جمهور فقید در مجموع خسارت‌بار بود. در چنین شرایطی، برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری، شاید فرصتی برای قرارگرفتن قطار اداره کشور در ریل صحیح و کارشناسی باشد.
بیانیه‌های کارشناسی و دغدغه‌مندانه حزب ندای ایرانیان در سه سال گذشته گواهی می‌دهد که این حزب هیچ‌گاه نسبت به وضعیت اداره کشور بی‌تفاوت نبوده و در مناسبت‌های گوناگون انتقادات صریح و دلسوزانه خود را با مردم و دولتمردان در میان گذاشته است. ضمن آنکه اگر در جایی توفیقی نیز حاصل شده منصفانه به آن اشاره کرده است.
 اکنون زمان آن رسیده که چهره‌های ملی، عالم، کارنامه‌دار و با برنامه اصلاح‌طلب و میانه‌رو وارد میدان ریاست جمهوری شده و کشور را از شرایط خطیرِ دست‌پختِ مدیران نالایقِ اغلب وابسته به یک حلقه خاص، رهایی بخشند.
طی روزهای گذشته حزب ندای ایرانیان، مذاکرات فشرده و متعددی با بعضی چهره‌های شایسته و کاردان کشور داشته و ضمن طرح دغدغه‌ها، در جریان ملاحظات افراد برای کاندیداتوری قرار گرفته است.
 ما معتقدیم دیگر فرصت آزمون و خطا وجود ندارد و با همه توان نباید اجازه داد سکان اداره کشور در اختیار افراد و جریان‌هایی قرار گیرد که با ایده‌های تخیلی و توهمات هزینه زا، کشور را در معرض مسائلی غیرقابل جبران قرار می‌دهند.
تجربه سه سال گذشته نشان داده که کشور بزرگ ایران با تنوع مثال‌زدنی و حضور گرایش‌های مختلف فکری و عقیدتی، نیاز به انتخاباتی آزاد، رقابتی و در شان ملت بزرگ ایران دارد. این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل عاری از رقابت واقعی بوده و خروجی چنین انتخاباتی که جمهوریت نظام را خدشه‌دار و شهروندان را ناامید کرد، در نهایت به اعتراضات مردمی نیمه دوم سال ۱۴۰۱ منجر شد.
از شورای محترم نگهبان انتظار می‌رود به تذکرات ناصحان و دلسوزان عمل کرده و ضمن جبران عملکرد دوره‌های گذشته که گلایه رهبر انقلاب و نارضایتی اکثر دلسوزان کشور را به دنبال داشت، این بار از جفا در حق همه کاندیداهای شایسته خودداری کرده و گزارشات غیرموثق و جهت‌دار را در رد صلاحیت کاندیداهای واجد شرایط دخالت ندهد.
فرصت را غنیمت دانسته و از چهره‌های ملی اصلاح‌طلب و میانه‌رو می‌خواهیم علی‌رغم تردیدها و دل‌نگرانی‌ها و گلایه‌ها فرصت ثبت نام را از دست ندهند و برای تغییر در روند وضع موجود وارد عرصه رقابت شوند.
امیدواریم با همراهی و توجه نهادهای مسئول به واقعیت‌های موجود کشور، ثبت‌نام چهره‌های شایسته و حضور معنادار مردم در یک انتخابات رقابتی و سالم، روزهای بهتری در انتظار ایران عزیز باشد.
 
حزب ندای ایرانیان
پنج‌شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

 

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.