کد خبر : 182167 تاریخ : ۱۴۰۳ چهارشنبه ۲۳ خرداد - 21:17
پایان تنش آب شرب در سیستان و زاهدان؟ سخنگوی صنعت آب کشور گفت: آب شرب ۵ شهر در سیستان و نیمی از زاهدان از طریق چاه نیمه‌ها آبرسانی می‌شوند که یک میلیون نفر جمعیت را تحت پوشش قرار می‌دهد که از هیرمند تأمین می‌شد.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به اینکه تنش آب شرب با سیستان و زاهدان خداحافظی کرد، گفت:با اجرای طرح‌های اضطراری فضای منطقی در مذاکره با کشور‌های همسایه ایجاد شده که در دریافت حق آبه موثر بوده است.

عیسی بزرگ‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه حجم سرمایه گذاری برای شیرین سازی آب سیستان و بلوچستان ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش آب و فاضلاب در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۶۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به بخش دریا می‌شود.

وی ادامه داد: آب شرب ۵ شهر در سیستان و نیمی از زاهدان از طریق چاه نیمه‌ها آبرسانی می‌شوند که یک میلیون نفر جمعیت را تحت پوشش قرار می‌دهد که از هیرمند تأمین می‌شد.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: همین امر موجب شد راهبرد‌های جدیدی را در نظر بگیریم که آب شرب این یک میلیون نفر وابسته به هیرمند نباشد و در همین راستا وزارت نیرو تمام نیاز‌های خود را که از حق آبه هیرمند تأمین می‌شد؛ آب شرب و بهداشت، مشاغل صنعتی و. را برای این قشر از منابع داخلی تأمین شود و حق آبه دریافتی به مصارف کشاورزی اختصاص پیدا کند.

به گفته بزرگزارده ۴۱ همت قرارداد برای شیرین سازی آب منعقد شده است.

وی با اشاره به اینکه تنش آب شرب و بهداشت، مشاغل صنعتی و خدماتی با سیستان و زاهدان خداحافظی کرد، خاطر نشان کرد: اجرای طرح‌های اضطراری و ایجاد فضای منطقی در مذاکره با کشور‌های همسایه و دریافت حق آبه مؤثر بوده است.

وی متوسط بارش کشور را ۲۴۰ میلیمتر در سال آبی جاری خواند و اظهار داشت: این میزان نسبت به بلندمدت سه درصد افزایش داشته و بنابراین می‌شود گفت که در شرایط نرمال قرار داریم، اما این مسئله به معنی پرآبی نیست.

وی افزود: در سال بارشی نرمال، هر چند بارش‌ها خوب است، اما کم بارشی‌های گذشته را جبران نمی‌کند.

بزرگ‌زاده، میزان بارش‌های تهران را ۱۹ درصد کمتر از میانگین بلند مدت خواند و گفت: بر این اساس، تهران در صدر استان‌های کم‌بارش قرار دارد.

وی ادامه داد: بعد از تهران، بوشهر، قزوین، فارس، سمنان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، زنجان و البرز از دیگر استان‌هایی هستند که در بارش با عقب افتادگی روبرو هستند.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: طی سالیان گذشته، حجم آب در اختیار هر ایرانی کمتر شده است؛ بنابراین باید در کل کشور به ویژه در ۹ استان درگیر کم‌بارشی، مدیریت تقاضا و مصرف را در دستور کار داشته باشیم و شهروندان با صرفه‌جویی ۱۵ درصدی، علاوه بر حفظ منابع، کمک کنند تا آب به دست همه برسد.

بزرگ‌زاده با اشاره به خلاصه وضعیت سد‌های کشور، بیان داشت: حجم آب موجود در مخازن کشور حدود ۳۵ میلیارد مترمکعب است. حجم ورودی مخازن سد‌ها ۳۶.۵ میلیارد مترمکعب بوده و ۲۳.۸۶ میلیارد مترمکعب نیز مصرف شده است.

وی وضعیت ۱۳ سد مهم حوضه آبریز ارومیه را ۱۵ درصد مثبت خواند و گفت: مجموع ۵ سد تهران اکنون، ۶۷۲ میلیون مترمکعب پرشدگی دارد که نسبت به سال آبی گذشته، ۱۵ درصد مثبت است. اما سد زاینده‌رود با کاهش ورودی ۲۴ درصدی روبروست. همچنین، ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در چاه نیمه‌ها ذخیره شده که با ۲۲۵ درصد رشد همراه بوده است.

سخنگوی صنعت آب کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اثرات تغییرات اقلیم در کشور گفت: تغییرات اقلیم، میزان بارش را دستخوش تغییر می‌کند که این اثر در کشور ما بیشتر بوده است و موجب شده تا حجم آب در اختیار کشور، ۳۰ درصد کمتر شده است.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه حجم منابع تجدیدپذیر در اختیار کشور، از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به ۱۰۳ میلیارد مترمکعب در سال رسیده است، افزود: همچنین تغییرات اقلیم، نوع بارش را تغییر داده و از برف و باران به باران تقلیل داده است. به طور مثال در البرز که رژیم بارشی آن، برف و بارانی است با کاهش بارش برف مواجه هستیم. درحالیکه برف در تولید سیل مشارکت کمی دارد و ذخیره‌سازی طبیعت و منبع بااهمیتی است.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیم در ایران، الگوی بارش‌ها را نیز دگرگون کرده، گفت: علاوه بر این، تبخیر و تعرق گیاهان نیز بیشتر شده و موجب افزایش مصرف در کشاورزی می‌شود.
 

ده با بیان اینکه در مواجهه با تغییر اقلیم، ۲ دسته کار عمومی انجام می‌شود، اظهار داشت: یک دسته به تحلیل دلایل تغییر اقلیم می‌پردازد که آن را گاز‌های گلخانه‌ای اعلام کرده‌اند و سهم بخش آب در این مرحله، کمتر است. اما اقدامات مربوط به بخش آب، افزایش حجم سازه‌ها است.

سخنگوی صنعت آب اضافه کرد: با افزایش سازه‌ها، علاوه بر افزایش منبع ذخیره آب کشور، تله‌اندازی و کنترل سیلاب نیز بهتر انجام می‌شود.

وی اقدام دیگر بخش آب در تغییر اقلیم را مدیریت مصرف و مدیریت تقاضا خواند و گفت: این مهم در نقشه راه آب کشور مورد توجه قرار گرفته و تأکید شده که شغل‌ها باید از کشاورزی به سمت خدماتی برود.

بزرگ‌زاده بیان داشت: در نقشه راه آب، اصلاح الگوی مصرف آب مورد تأکید قرار گرفته چرا که نقشه راه، رافع ناترازی آبی کشور است که تضمین می‌کند آب عامل محدودیت ایجاد شغل و سرمایه برای ایرانی نباشد.

وی گفت: مصرف آب در کشاورزی باید در سطح سند ملی امنیت غذایی مدیریت شود، اما اجرای این سند به اندازه کافی جلو نرفته است.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: بر اساس این سند، در سال باید ۳ میلیارد مترمکعب کاهش مصرف آب صورت گیرد. این در حالیست که یکسال از ابلاغ سند امنیت غذایی توسط رئیس جمهور شهید گذشته و باید اکنون گزارش پیشرفت و اجرای آن ارائه شود.
منبع: مهر